KOLEKTOR PRÓŻNIOWY EV 3.0

Główną zaletą kolektorów Immergas EV jest bardzo dobra izolacja cieplna realizowana za pomocą próżni. Kolektory te szczególnie dobrze sprawują się w okresach słabszego nasłonecznienia, kiedy ilość energii słonecznej docierającej do ziemi jest stosunkowo mała, przy jednocześnie niskich temperaturach otoczenia.

Immergas oferuje kolektory próżniowe wykonane w technologii heat pipe. Taka konstrukcja kolektorów opiera się na zasadzie parowania czynnika roboczego wewnątrz rury solarnej i jego kondensacji na wymienniku ciepła w skrzyni zbiorczej, z którego ciepło odbierane jest przez płynący tam glikol. W takiej konstrukcji każda rura stanowi niezależny układ hydrauliczny.

Podstawową zaletą tych kolektorów jest wysoka efektywność oraz zabezpieczanie instalacji przed przegrzewaniem się przy braku odbioru ciepła. Dodatkowym atutem jest prostota montażu. Ponieważ każda rura solarna stanowi niezależny układ, montaż na dachu rozpoczyna się od skrzynki kolektora, a dopiero do niej montuje się rury.

E015018

 

Zalety:

  • temperatura stagnacji kolektora ograniczona jest do bezpiecznego dla kolektora próżniowego poziomu 220°C (nie występuje zjawisko „spalenia kolektora”).
  • do odbioru ciepła z kondensatora rurki ciepła możemy wykorzystać ten sam płyn solarny, co w kolektorach płaskich
  • niższa minimalna wartość kąta nachylenia dla kolektora próżniowego EV
  • łatwy transport kolektora na miejsce montażu (kolektor dostarczany jest w elementach, montaż ostateczny następuje w miejscu zainstalowania).

Kolektory ImmerSole Heat-Pipe ze względu na swoją konstrukcję szczególnie dobrze są w stanie pracować w układzie skojarzonym z basenem czy ze wspomaganiem centralnego ogrzewania. Technologia Heat-Pipe pozwala na stosowanie kolektorów słonecznych nawet tam gdzie w okresie letnim (np. wakacje) odbiory ciepłej wody są zmniejszone. Kolektory o tej konstrukcji zabezpieczają siebie oraz całą instalację przed niepotrzebnymi przegrzewami.